Alternative flash content

Requirements









Miért fontos a vagyonmérleg a vagyon megosztásnál?

A vagyonmérleg iránytű a vagyonmegosztás során, e nélkül irányt véthetünk, ami jelentős időveszteséggel és költségnövekedéssel járhat. A vagyonmérleg felállítása elengedhetetlen, ez fogja Önt tájékoztatni, hogy mire számíthat és mi juthat Önnek.

Mit tartalmaz a vagyonmérleg?

Tartalmazza a teljes vagyonleltárt értékkel megjelölve, a követeléseket és tartozásokat és az ezek egyenlegét.

Tartalmazza

1. Az ingóságok teljességét, értéküket megjelölve, kinek a birtokában van és Ön mit szeretne, hogy kié legyen.

2. Az ingatlanokat, az ingatlanok elnevezését, helyrajzi számát, mikor szerezték, milyen vagyonból (külön- vagy közös vagyonból), milyen vagyonból fizették az illetéket, a fenntartási költségek nagysága, beruháztak-e és milyen értékben, volt-e értéknövekedés és az minek köszönhető (pl. értéknövelő beruházás, felújítás vagy inflációs értéknövekedés), értéknövekedés nagysága, kinek a birtokában van az ingatlan és mit szeretne kié legyen és milyen értékben.

3. A vállalkozói vagyon, üzletrész, részvény, egyéni vállalkozói vagyon vagy gazdasági társaságban lévő jog. Ennek értéke, milyen vagyonból hozták létre (közös vagyon vagy különvagyon), volt-e befektetés a vállalkozói vagyonba annak fennállása alatt, van-e tartozás, hitel vagy követelés,átruházható-e az üzletrész a társasági szerződés szerint, szeretné-e, hogy az Öné legyen és milyen értékben.

4. Hitelek

A felvétel időpontja, a hitel nagysága, az eddigi törlesztés nagysága, a hátralék összege, a havi törlesztési díj nagysága, a hitel lejárata, átvállalja-e Ön a hitelt és milyen nagyságban.

5. Tartozások

Van-e Önöknek a hiteleken kívül fennálló tartozása? Milyen összegben, ki vette fel, milyen célból, ki törleszti és milyen összegben, a hátralék nagysága, ki fizesse a hitelt a vagyonközösség megosztása után.

6. Követelések

Van-e Önöknek követelése más természetes személyektől vagy jogi cégektől, mikor keletkezett a követelés, milyen összegű, mennyit törlesztettek belőle és kinek jusson a követelés.

7. Nem vagyoni jogok

Van-e Önöknek haszonélvezeti joga, használati joga, szolgalmi joga valamely ingatlanon vagy ingóságon, milyen forgalmi értéket képviselhet, van-e bérleti joga valamely ingóságon vagy ingatlanon, kinek a birtokában van a jog és kinek jusson.

8. A különvagyon

Az Ön különvagyona ingóságok, ingatlanok értéke. Történt-e beruházás, felújítás a különvagyonba, fenntartási költségek összege és azt milyen vagyonból fizették.

9. A házastárs különvagyona

Mikor szerezte és milyen értékben, jelenlegi értéke, történt-e beruházás, felújítás a különvagyonba, mikor és milyen értékben, milyen vagyonból fedezték, fenntartási költségek összege és milyen vagyonból fedezték.

10. Beruházások a különvagyonból a közös vagyonba illetve a közös vagyonból a különvagyonokba

Történtek-e beruházások a vagyonok között pl. a közös vagyonba ruháztak-e be az Ön különvagyonából illetve a házastársak különvagyonából, mikor, mennyit és mire fordították az összeget. Történt-e beruházás az Ön vagy házastársa különvagyonába a közös vagyonból, mikor és milyen összegbe és mire fordították.

11. A fenntartási költségek

Történtek-e kifizetések a közös vagyon fenntartására az Ön vagy házastársa különvagyonából, mikor, milyen összegben és mire fordították.

12. Ajándékok vagy ingyenes juttatások az Ön vagy házastársa részére

Kapott-e Ön vagy a házastársa a közvetlen hozzátartozóktól vagy a rokonságtól ingatlant ajándékba vagy nagyobb összegű készpénzt vagy értékes ingóságot, pl. autót, mikor és milyen értékben. Megvan-e az ajándék, ha nincs, azt mire költötték vagy mit vettek helyette.

A teljes vagyonleltár feltárása után a Válóperi Centrum munkatársai és jogászai megszerkesztik a vagyonmérleget, amelyből kitűnik, hogy mi jár Önnek. Ez lehet a kiindulópontja a házastársával kötött megállapodásnak.

Mire kell vigyázni a vagyonmérleg felállításakor?

a.) Ne titkoljon el semmilyen információt – mert a másik fél nem fogja hagyni és csak az idő megy vele és többlet költséget okoz.

b.) Ne hagyja figyelmen kívül az adókat, illetéket, amikor kötelezettséget vállal.

Erre mi figyelmeztetjük Önt és kiszámoljuk, hogy mire számíthat és hogyan csökkentheti törvényesen a fizetendő összeget.

c.) Ne hagyja ki a bankot a tartozás átvállalás megállapodásánál, mert az ő hozzájárulása nélkül, nem érvényes a megállapodás.

d.) Ne legyen túlzottan merev a tárgyalások során, hogy a megállapodás ne ússzon el néhány apróságon, aminek évek múltával nem lesz jelentősége.

e.) Tartsa kontroll alatt az érzelmeit, mert a jövőt tartsa szem előtt és ne a múltat.

Arra gondoljon, hogy ez csak egy üzleti ügy és ezt kell megoldania, könnyebben túljut a problémáin.

Ha bármilyen kérdése van, felteheti az online kérdőíven vagy hívhat telefonon bennünket. Rendelkezésre állunk személyesen is az előzetes telefonegyeztetést követően. Ha akadályoztatva van, személyesen is felkeressük Önt.

Dr. Janklovics Tibor
ügyvéd